Sposoby na śnieżnobiały uśmiech

Każdy człowiek posiada wrodzony kolor zębów. Tak, jest ukształtowany. Ten kolor jednak może się zmieniać i najczęściej tak jest. Wpływ na kolor zębów ma wiele czynników. Kolor zębów zmienia się z upływem wieku, zależnie od codziennej diety, od rodzaju przyjmowanych leków. Wraz z wiekiem zęby zmieniają swoją barwę na ciemniejszą na skutek odkładania się barwników w zębinie. Szkliwo również ulega ścieraniu. Bardzo istotne znaczenie dla koloru zębów ma również dieta. Mało kto utrzymuje cały czas białą dietę. Niestety zęby przyjmują kolory z diety. Pozostaje na nich osad z kawy, herbaty, ciemnych potraw. Również palenie tytoniu wpływa na kolor uzębienia.

Białe zęby są pożądane. Zęby wybielają osoby młode jak i starsze. Przy wybielaniu znaczenie ma wiele czynników. Jednym z nich jest z pewnością stopień mineralizacji szkliwa, bowiem zęby które są dobrze zmineralizowane lepiej się wybielają gdyż są mniej przezierne. Zachowanie tak zwanej białej diety jest również wskazane podczas wybielania, gdyż wtedy zęby są bardziej podatne na przyjmowanie osadów i barwników z żywności. Każdy kto spożywa duże ilości kawy i herbaty, bądź też czerwonego wina wie, w jaki sposób wpływa to na kolor jego zębów. Powoduje to odkładanie się przebarwień. Znaczenie ma również kwaśna dieta, która powoduje erozję szkliwa. Ponadto w zęby wnikają substancje smoliste znajdujące się w dymie papierosowym. Powoduje to ich żółknięcie.

Również niektóre leki, zwłaszcza te z grupy tetracyklin powodują powstawanie na zębach ciemnoszarych bądź brązowych plam.

Jakim sposobem wybielić zęby?

Istnieje wiele różnych metod wybielania zębów. Można próbować domowych sposobów. Używać past wybielających, kupić paski wybielające, które nakleja się na zęby na kilka godzin. Dostępne są również systemy wybielające do używania w domu. Składają się one żelu aktywacyjnego, żelu wybielającego oraz pasty do mycia zębów. Warto jednak pamiętać, że każdy ma inne zęby i najlepiej jeśli to stomatolog zdecyduje jakie stężenie substancji wybielającej będzie bezpieczne dla zębów. Warto skorzystać z wybielania u stomatologa, gdyż jest to z pewnością bezpieczniejsze niż domowe sposoby wybielania. Wybielanie zębów w Krakowie kosztuje podobnie jak w innych miastach. Koszt uzależniony jest od wybranej metody wybielania. Może to być z użyciem specjalnej lampy, nakładek na zęby z żelem. W zależności od wybranej metody zmienia się zarówno czas wybielania jak i koszt zabiegu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę,że do wybielania zęby należy odpowiednio przygotować. Z pewnością kluczową sprawą jest usunięcie próchnicy, nieszczelnych wypełnień, jak również pozbycie się kamienia oraz osadu nazębnego. Dopiero na tak przygotowanych zębach efekt będzie zadowalający. O tym czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wybielania zębów zadecyduje lekarz stomatolog. Przeciwwskazaniem może być nadwrażliwość zębów, zbyt młody wiek pacjenta, uczulenia, obnażone szyjki zębów. Jeśli lekarz stomatolog uzna, że wybielanie wybraną przez pacjenta metodą może zaszkodzić zębom, lepiej jest z niego zrezygnować. Być może stomatolog zaproponuje alternatywną metodę wybielania zębów.