Alternatywa dla tradycyjnej liposukcji

Pewnie każdy słyszał termin jakim jest liposukcja.

Czy każdy jednak wie na czym dokładnie ten zabieg polega? Jaki specjalista go wykonuje?

Czy każdy może poddać się temu zabiegowi? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Dzisiaj kilka słów na temat liposukcji.

Liposukcja jest zabiegiem pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej w niechcianych okolicach ciała. Podczas tego zabiegu tkanka tłuszczowa jest rozbijana, a następnie usuwana z organizmu. Liposukcja jest rodzajem modelowania sylwetki, poprawiającym jej kształt. Na ten zabieg decydują się częściej panie niż panowie, w momencie kiedy mają problem ze schudnięciem, nie mogą poradzić sobie z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, ud ramion, łopatek. Nie jest to jednak zabieg dla osób, które są otyłe. Skorzystać z niego mogą te osoby których waga mieści się w normie, natomiast mają niesymetryczną sylwetkę, nierównomierne rozłożenie tłuszczu.

Przeciwwskazaniami do wykonania liposukcji są:

  • choroby układu krążenia
  • układu oddechowego
  • choroby tarczycy
  • cukrzyca
  • schorzenia nerek
  • schorzenia skóry
  • problemy z krzepliwością krwi
  • choroby psychiczne

Liposukcja w Krakowie na przykład wykonywana jest przez doświadczonego lekarza chirurga. Podobnie zresztą jest w innych miastach. Należy wybierać takie gabinety medycyny estetycznej w których pracują doświadczeni fachowcy. Przy wyborze miejsca wykonania liposukcji nie warto sugerować się jedynie ceną. Wykonanie zabiegu przez osoby niemające doświadczenia oraz nie znający się na rzeczy może wywołać więcej szkód niż pożytku. Dlatego też bardzo ważne jest wybranie takiego miejsca które jest sprawdzone oraz polecane przez inne osoby.

Przed zabiegiem tradycyjnej liposukcji pacjent przez około 6 godzin nie może przyjmować żadnych płynów ani pokarmów. Chirurg plastyczny zaznacza na ciele pacjenta miejsce z których zostanie odesłany nadmiar tłuszczu. Podczas tego zabiegu zastosować można znieczulenie ogólne bądź miejscowe. Oeracja może trwać nawet do kilku godzin. Po zdezynfekowaniu wybranych miejsc wykonywane są małe nacięcia na skórze, przez które zostaje wprowadzona kaniula, przy pomocy której będzie odsysanie tłuszczu. Kaniula wkuwana jest pod skórę kilkukrotnie pod różnymi kątami tak aby można było swobodnie odessać tłuszcz. Po odessaniu nacięcia zaszywa się, a pacjent ma zakładaną specjalną odzież uciskową zapobiegającą powstawaniu obrzęków. Jej zadaniem jest również przyspieszenie gojenia się skóry oraz wykluczenie komplikacji zakrzepowo-zatorowych

Alternatywą dla tradycyjnej liposukcji jest liposukcja wykonywana w nowoczesnych gabinetach a dokładniej mówiąc liposukcja strumieniem wodnym. Jest to przełom dotychczasowej liposukcji ponieważ strumień wodny oddziela tkankę tłuszczową od tkanki włóknistej i mięśni ale tym samym nie narusza znaczący sposób ciągłości tych struktur. Zabieg liposukcji przy pomocy strumienia wodnego jest znacznie mniej inwazyjny niż klasyczna liposukcja. Warto podkreślić że przy tradycyjnej liposukcji w odessanym tłuszczu znajduje się również krew oraz inne płyny nawet w 40%. Natomiast przy tym rodzaju liposukcji ilość tych płynów jest znikoma i wynosi zaledwie kilka procent. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Efekty widoczne są natychmiastowo po wykonanym zabiegu. Nie ma obrzęków, istnieje możliwość przeszczepienia w inne miejsce pobranego tłuszczu. Zdarza się, że pobrany tłuszcz jest używany do modelowania twarzy.

Aby lekarz zakwalifikował pacjenta do zabiegu musi znać jego aktualne wyniki badań i ocenić stan zdrowia.