Badanie echokardiograficzne- kiedy należy je wykonać?

Pewnie większość osób spotkała się z terminem echo serca. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to to samo badanie co echokardiografia.

Na czym ono polega i kiedy są wskazania do wykonania takiego badania?

Echokardiografia jest badaniem przezklatkowym przezprzełykowym bądź też dopplerowskim.

Jest to metoda badania serca, które wykorzystuje zjawisko echa ultradźwięków czyli popularne USG. Jest to badanie bezinwazyjne. Dzięki niemu można ocenić zarówno budowę jak i działanie zastawek serca. Podczas takiego badania dokonuje się pomiaru wielkości oraz pracy komór serca. Echokardiografia pozwala zdiagnozować wady serca. Podczas badania ocenia się kurczliwość mięśnia sercowego, przepływ krwi w obrębie przedsionków. Dzięki temu badaniu można wykryć przebyty zawał. Pozwala ono również zdiagnozować nowotwór serca, płyn w osierdziu, obecność skrzepliny.

Jest to bardzo ważne badanie w pracy kardiologa. Można je powtarzać wielokrotnie. Nie ma ono skutków ubocznych. Aby w ramach ubezpieczenia NFZ wykonać takie badanie niezbędne jest skierowanie lekarza kardiologa. Jeśli takie badanie chce się wykonać prywatnie wówczas trzeba za nie zapłacić. Ceny wahają się od 130 do 250 zł. Pacjent otrzymuje wynik badania od razu na płycie bądź innym nośniku danych, jak również dostaje opis badania.

Najczęściej echo serca wykonywane jest metodą przezklatkową. Istnieją jednak wskazania podczas których wykonuje się je metodą przezprzełykowe. Nowa technologia pozwala również wykonać echo serca dopplerowskie.

Jakie są wskazania do wykonania badania echa serca?

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania badania echa serca są choroby niedokrwienne serca czyli choroby wieńcowe, zapalenie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, choroba zakrzepowo-zatorowa oraz inne. Echokardiografia pozwala ocenić zaawansowanie choroby, pozwala monitorować efekty leczenia.

Skierowanie na echo serca otrzymuje się często również wtedy kiedy pojawiają się niewyjaśnione bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu czy szumy serca. Bdanie pozwala ocenić funkcje dużych naczyń tętniczych bądź żylnych. Echo serca wykonywane jest również w podejrzeniu tętniczego nadciśnienia płucnego. Do badania echokardiograficznego przezklatkowego nie potrzeba się specjalnie przygotowywać. Przed takim badaniem wykonuje się z reguły dodatkowo EKG oraz rtg klatki piersiowej. Wniki tych badań przekazuje się lekarzowi który będzie wykonywał echo serca. Z kolei kiedy zaleceniem jest wykonanie echokardiografii przezprzełykowej wówczas na takie badanie pacjent zgłasza się na czczo. Badanie takie może być wykonywane zarówno u dzieci jak i u dorosłych echo serca dzieci w Warszawie wykonać można zarówno prywatnie jak i w różnych przychodniach zdrowia.

Jak wygląda samo badanie?

Pacjent zostanie poproszony o rozebranie się od pasa w górę, kładzie się na leżance na plecach, następnie lekarz przy pomocy specjalnej głowicy bada serce przez skórę wcześniej smarując je specjalnym żelem. Głowica działa na zasadzie wysyłania fal dźwiękowych następnie pochłania powracające echo. Na monitorze widoczne jest całe serce. Lekarz doskonale widzi ewentualnie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Warto wspomnieć, że Polskie Towarzystwo Kardiologiczne utworzyło listę akredytowanych gabinetów których można wykonać echokardiografę. To bardzo istotna informacja dlatego, że wartość badania zależna jest w dużej mierze od umiejętności lekarza specjalisty który je wykonuje.