Podkrążone oczy – problem nie tylko kosmetyczny

Podkrążone oczy – problem nie tylko kosmetyczny

Podkrążone oczy nie wpływają dobrze na wygląd. Twarz wygląda na zmęczoną i wyraźnie starszą. Kobiety często tuszują ten mankament przy pomocy korektorów kosmetycznych, tymczasem lepiej jest przede wszystkim zainteresować się przyczyną podkrążonych oczu.

 

Podkrążone oczy – co mogą oznaczać?

  • Niewysypianie się – cienie i podkrążone oczy zazwyczaj są oznaką zmęczenia i to długotrwałego, którego przyczyną jest bezsenność.
  • Starzenie się skóry – tego procesu niestety nie da się zatrzymać. Skóra pod oczami staje się wiotka i pod oczami pojawiają się obwódki, które są skutkiem prześwitywania naczyń krwionośnych spod coraz cieńszej, starzejącej się skóry.
  • Alergia – również na kosmetyki używane do pielęgnacji twarzy.
  • Używki – zwłaszcza palenie papierosów i nadużywanie alkoholu mogą być przyczyną podkrążonych oczu.

 

Powyższe przyczyny, najczęściej występujące zazwyczaj nie wiążą się z poważnymi chorobami, aczkolwiek długotrwałej bezsenności nie można lekceważyć. Może być objawem depresji, którą należy rozpoznać i leczyć tak wcześnie, jak to możliwe. Nie leczona depresja może znacznie utrudnić funkcjonowanie, a w drastycznych przypadkach prowadzić do samobójczej śmierci. Depresja niestety nie jest jedyną chorobą, której przyczyną mogą być podkrążone oczy.

 

Jakie choroby mogą się kryć za podkrążonymi oczami?

Kiedy podkrążone oczy i cienie utrzymują się dłużej i nie są uzasadnione żadną z powyższych okoliczności, mogą oznaczać jedna z chorób, których nie można lekceważyć. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu inne objawy – na przykład nawracający i długo utrzymujący się ból głowy.

  • Niedoczynność tarczycy – cienie są efektem przenikania cząsteczek cukru pod skórę twarzy, co objawia się obrzękami i cieniami w okolicach oczu, gdzie skóra jest szczególnie cienka i wrażliwa.
  • Atopowe zapalenie skóry – schorzenie nieuleczalne, czasem towarzyszące alergiom pokarmowym. Organizm wymaga odpowiedniej diety, a skóra właściwej pielęgnacji.

Anemia – zalecana jest kompleksowa diagnostyka, zmiana i ewentualna suplementacja diety.

One thought on “Podkrążone oczy – problem nie tylko kosmetyczny

  1. Miewam podkrążone oczy do takiego stopnia, że w pracy zwracają mi na to uwagę. Byłam z tym u lekarza ale nadal nie wiem dlaczego to tak jest. Może po wprowadzenia zmian z artykułu coś się zmieni.

Comments are closed.