Leżysz i zdrowiejesz- Zalety przebywania w jaskini solnej

Nie trzeba jechać do kopalni soli, ani też nad morze,  aby móc korzystać z dobrodziejstwa mikroklimatu solnego. Nawet w dużym mieście można doświadczyć tego przyjemnego uczucia przebywania w tym niezwykłym mikroklimacie. 

Mowa tutaj o pomieszczeniach jakimi są groty solne. 

 

Czym jest grota solna?

Grota solna jest to pomieszczenie o specjalnym mikroklimacie. Ściany tego pomieszczenia wyłożone są ogromnym blokami soli, które są mieszanką różnych soli, pochodzącym z różnych rodzajów mórz. Najczęściej jest to sól z Morza Bałtyckiego, Martwego bądź też Czarnego, jak również sól pochodząca z polskiej kopalni soli kłodawskiej. W takich miejscach często również pokryta jest podłoga drobnymi kryształkami soli na przykład z Morza Martwego. Ta sól na podłodze przypomina często piasek nadmorski. 

 

Jakie korzyści przynosi przebywanie w jaskini solnej?

Jaskinia solna w Ostrowcu jest to świetne miejsce do tego, aby osiągnąć stan pełnego relaksu, jak również zregenerować swoje siły. Już od dawien dawna znane były lecznicze właściwości soli. Przeprowadzono wiele badań klinicznych które potwierdzają jej niezwykłe efekty działania. Z tego właśnie powodu powstały groty solne. Temperatura w takim pomieszczeniu wynosi około 23 do 25 stopni Celsjusza natomiast wilgotność jest to od 40 do 45%. Takie warunki przypominają nadmorski mikroklimat. Wchodząc do takiej groty można poczuć specyficzny zapach zjonizowanego powietrza. Jest to zapach który może niektórym przypominać zapach powietrza nad morzem zaraz po sztormie. Sans w grocie solnej trwają około 45 minut. Taki seans można porównać do około 3 dni pobytu nad morzem podczas wietrznej pogody sztormowej. 

 

W jaskini można odpocząć na krzesłach bądź leżakach dodatkowo słuchając relaksacyjnej muzyki. Często pacjenci zasypiają w grotach solnych ponieważ bardzo ich to odpręża. W grocie solnej można przykryć się kocem  aby było cieplej.

 

Jakie korzyści przynosi przebywanie w grocie solnej? 

Z pewnością sól morska wspomaga leczenie takich chorób jak: 

 • nadwaga 
 • nerwica 
 • niedoczynność tarczycy 
 • alergia oraz uczulenia 
 • schorzenia dermatologiczne 
 • choroby układu krążenia 
 • choroby dróg oddechowych oraz choroby  laryngologiczne 
 • nadwaga 

Ponadto sesje w grotach solnych  wzmacniają odporność organizmu.

 

 Z groty solnej korzystać mogą zarówno rodzice jak i dzieci pod okiem opiekuna. Często taki grotach solnym dostępne są zabawki, aby dzieci się nie nie nudziły. 

W zależności od miejsca można w nich spotkać również koloroterapię czyli specjalne kolorowe oświetlenie mające na celu przynieść relaks naszym zmysłom, wprowadzić w stan pozytywny, dodać pozytywnej energii, wprowadzić w stan głębokiego relaksu.

 

Czy do wizyty w grocie solnej trzeba się specjalnie przygotować? 

W grocie solnej należy przebywać w ochraniaczach na butach bądź w białych skarpetkach. Zalecany jest aby założyć wygodny luźny strój. 

Po wejściu do jaskini zaleca się, aby wykonać kilkuminutowy spacer po kryształkach soli leżących na podłodze. Ma to na celu wy masowanie stóp oraz uruchomienie receptorów znajdujących się na stopach. Ponadto zaleca się rozcieranie z soli w dłoniach, następnie można zająć miejsce na leżaku i już cieszyć się muzyką, kolorami, relaksem do końca trwania sesji. 

 

W razie pogorszenia samopoczucia można skrócić czas sesji. Istotne jest również aby przed seansem w ogrodzie solnym nie używać zbyt intensywnych pachnących jak również tłustych kosmetyków. 

 

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do sesji w grocie solnej? 

Przeciwwskazaniem do sesji w grocie solnej jest 

 • gruźlica 
 • rozedma płuc 
 • infekcje z wysoką gorączką 
 • nadczynność tarczycy
 • alergia na jod 
 • czynne choroby nowotworowe 
 • jak również inne stany wyniszczenia organizmu 

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy możesz skorzystać z groty solnej powinien poradzić się lekarza. Jeśli ktoś nie ma możliwości odbycia seansu w grocie solnej może zaopatrzyć się w lampy solne, świeczniki solne, sole do kąpieli bądź inne kosmetyki zawierające sól oraz minerały z Morza Martwego.

Sól jest wielkim dobrodziejstwem, warto więc skorzystać z jej zalet.