Czy bruksizm można leczyć?

Mimowolne zgrzytanie oraz ściskanie zębów nazywane jest bruksizmem. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane, aczkolwiek istnieją pewne czynniki które mogą wpływać na powstawanie tych dolegliwości.

 

Bruksizm nie jest problemem który bezpośrednio może zagrozić życiu, jednak potrafił utrudniać oraz uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Ponadto z pewnością niekorzystnie wpłynie na stan zębów. 

Jakie są przyczyny powstawania bruksizmu? Czy można go leczyć?

 

Jest to dosyć popularne zjawisko wykonywane jest to nieświadomie zarówno przez  dzieci jak i dorosłych. Może to prowadzić do uszkodzenia zębów. Twierdzi się że bruksizm może być problemem u osób nerwowych oraz tych które są podatne na stres. Bruksizmem  jest  mimowolna aktywność mięśni żuchwy. Zęby zaciskają się i ocierają o siebie. Najczęściej można to obserwować w nocy kiedy ktoś po prostu zgrzyta zębami, wówczas ściera się ich powierzchnia. Zdarzają się nawet przypadki że zęby ulegają złamaniu. W cięższych przypadkach może dojść do pojawienia się stanów zapalnych i zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych. 

Bruksizm może powodować ból. Ponadto dla partnera może to być dyskomfort słuchanie odgłosów zgrzytania zębami

Objawami bruksizmu mogą być:

  •  bóle ucha
  •  zaburzenia równowagi 
  • przygryzanie policzków oraz języka 
  • bolesność okolicy oczodołów 
  • szumy uszne
  • przykurcze mięśniowe 
  • zanik przyzębia 
  • bolesny stawu skroniowo-żuchwowego 
  • ograniczona ruchomość w odcinku szyjnym.

 

Bruksizm można podzielić na dzienny oraz nocny. W dzień kiedy zaciska się zęby z dużą siłą,  a w nocy jest to najczęściej zgrzytanie zębami. Bruksizm może być również pierwotny oraz wtórny. Bruksizm wtórny może pojawić się na skutek leczenia farmakologicznego z zaburzeniami snu jak również podczas dolegliwości psychicznych czy neurologicznych. 

 

Jakie są czynniki które mogą sprzyjać pojawiania pojawiania się bruksizmu?

 

Jest to z pewnością spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, predyspozycje genetyczne, stres, nerwica, zaburzenia w mózgu, przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, spożywanie dużej ilości kofeiny. 

 

Czy bruksizm można leczyć?

 Leczenie bruksizmu w Rzeszowie odbywa się w centrum medycyny. Można leczyć te dolegliwości począwszy od psychoterapii po operacji chirurgicznej. Wszystko zależy od tego co jest przyczyną problemu. Zaleca się na przykład stosowanie na noc szyny relaksacyjne, które uniemożliwiają zaciskanie oraz zgrzytanie zębów. Rozróżniają stawy. Ponadto dopuszczalne jest stosowanie botoksu w celu leczenia bruksizmu.  

 

Leczenie bruksizmu botoksem jest wykonywane przy pomocy zastrzyków z botuliny. Botulina powoduje że nerwy zostają chemicznie zablokowane. Zatrzymuje ona impuls nerwowy tak aby nie mógł on dotrzeć do mięśnia i nie powstawały jego skurcze. Botulina działa miejscowo, w miejscu w którym została wstrzyknięta.  Pozostałe mięśnie bez obaw funkcjonują tak jak dotychczas. Zabieg jest krótki, trwa od 10-15 minut. Ponadto jest mało inwazyjny i nie należy do bardzo bolesnych zabiegów. Powtarza się go średnio co około 6 miesięcy. Natomiast już po kilku dniach od podania do botoksu pacjent odczuwa wyraźną ulgę. Po okresie około dwóch lat leczenia polegającego na stosowaniu botoksu oraz nakładek relaksacyjnych widoczna jest znaczna poprawa i można zaprzestać dalszego leczenia. W gabinecie medycyny estetycznej warto zapoznać się z ze wskazaniami oraz przeciwwskazaniami do leczenia bruksizmu przy pomocy toksyny botulinowej. Nie należy lekceważyć bruksizmu. Nieleczony może powodować trzaski w stawach, dolegliwości  bólowe głowy, ucha oraz twarzy, szczękościsk, zaburzać sen, może powodować ścieranie szkliwa oraz uszkodzić stawy skroniowo-żuchwowe. Ponadto też źle wpływa na psychikę zarówno osoby dotkniętej bruksizmem jak również partnera który w nocy budzony jest przez zgrzytanie zębów.