Czym cechuje się dobry gabinet stomatologiczny?

Polscy dentyści są bardzo cenieni na świecie. Do Polski przyjeżdżają ludzie z zagranicy leczyć zęby. Wynika to nie tylko z tego, że w Polsce jest tańsze leczenie ale również z tego, że dentyści są bardzo dobrze przeszkoleni  i wykształceni,  posiadają dobrze wyposażone  gabinety stomatologiczne w Krakowie,  ale również w innych miastach. 

 

Do niektórych gabinetów idzie się z uśmiechem na ustach, do innych jednak nie jest już tak wesoło i przyjemnie.

 

W  jaki sposób wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny?

 

Aby wizyta nie była przykrością, a nawet  traumą należy dokładnie przemyśleć wybór gabinetu oraz lekarza stomatologa. O wyborze odpowiedniego gabinetu stomatologicznego powinny decydować różne czynniki Są to  między innymi   -profesjonalizm, stomatologa jego odpowiednie wykształcenie, wiedza medyczna ale również doświadczenie i pewna ręka.

-empatia stomatologa, okazywanie z jego strony troski, pytanie o samopoczucie pacjenta, o jego potrzeby, uwzględnianie ich w wykonywanych zabiegach. 

-niezwykle ważne oraz istotne jest to, czy w danym gabinecie jest po prostu czysto oraz sterylnie. Pacjent siadając na fotelu stomatologicznym nie powinien widzieć żadnych pozostałości po poprzednim pacjencie. Szczególnie spluwaczka powinna być dokładnie zdezynfekowana i wyczyszczona. Czystość narzędzi stomatologicznych to absolutna konieczność. Sprzęt cały powinien być zdezynfekowany,  przyrządy na pulpicie powinny być starannie ułożony. 

-Konieczne jest również to aby lekarz stomatolog miał czysty fartuch oraz jednorazowe rękawiczki oraz maseczkę na twarz. 

-Przed rozpoczęciem każdej wizyty stomatologicznej powinna być przeprowadzona rozmowa najlepiej w pozycji siedzącej,  kiedy to lekarz stomatolog  pyta pacjenta o jego potrzeby, o jego problemy, to z czym przyszedł. Powinien przeprowadzić dokładny wywiad z stomatologiczny,  zapytać o stan zdrowia pacjenta, o choroby jakie przechodzi, o to czy ma jakieś uczulenia, a następnie omówić plan działania, omówić plan leczenia z pacjentem. 

-Niezwykle ważne jest rzetelne prowadzenie karty zabiegów pacjenta, tak aby zawsze tam znalazły się wszystkie informacje, wszystkie zabiegi wykonywane.  Dobrze jest żeby lekarz udostępniał taką kartę pacjentowi.  W niektórych gabinetach stomatologicznych obecna jest również pomoc dentystyczna. Dobrze jest kiedy lekarz stomatolog nie prowadzi prywatnych rozmów z tą osobą a w gabinecie panuje cisza bądź ewentualnie puszczona jest relaksująca muzyka. Niektóre gabinety oferują pacjentom wybór muzyki której chcą słuchać,  bądź też wyświetlane są filmy bądź programy na monitorze.

Jeśli pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym przebiegnie w miłej oraz profesjonalnej fachowej atmosferze wówczas raczej pewne jest że pacjent wróci do gabinetu zadowolony oraz poleci taki gabinet swoim znajomym. Jeśli z kolei coś będzie nie tak na pierwszej wizycie pacjentowi pozostanie wówczas uraz i z niechęcią będzie wracać do tego gabinetu a nawet poszuka innego lekarza stomatologa oraz będzie odradzał gabinet swoim znajomym, stąd też niezwykle ważne jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia przez lekarza stomatologa.