Jak wybrać odpowiedni rodzaj antykoncepcji?

Antykoncepcja przestała być tematem tabu. Istnieje szeroki wybór różnych metod antykoncepcyjnych. Nie każda jest jednak dobra dla każdej kobiety. Wszystkie metody  mają zarówno swoje plusy jak i minusy. Warto dokładnie przemyśleć decyzję na temat wyboru antykoncepcji, nie podejmować decyzji pochopnie. Najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem i wraz z nim wybrać odpowiednią dla siebie metodę.

Wybór  odpowiedniego środka antykoncepcyjnego nie może odbywać się od tak, bo tak się chce. Każda metoda powinna zostać poprzedzona dokładnym wywiadem medycznym, przeprowadzeniem badań krwi jak również badaniem ginekologicznym.

 

Najpopularniejsze metody antykoncepcji

Najpopularniejszym rodzajem antykoncepcji jest z pewnością używanie prezerwatyw oraz kalendarzyk małżeński. W przypadku kalendarzyka małżeńskiego należy powstrzymywać się od współżycia w dni płodne. Do tego trzeba dokładnie znać swoje cykle miesiączkowe. Prezerwatywy są popularne ponieważ  jest to najpowszechniejsza forma antykoncepcji dostępna w wielu sklepach. Skuteczność ich wynosi od 2 do 7 według wskaźnika pearla.

Co to jest wskaźnik Pearla? 

Według tego wskaźnika określa się ile ze 100 kobiet które stosują daną formę antykoncepcji przez rok zaszło w ciążę. Im wyższy jest wskaźnik cen dane metoda jest mniej skuteczna. W takim przypadku prezerwatywy jest to trzeba przyznać dość skuteczna metoda. Oczywiście wtedy kiedy prezerwatywa jest w odpowiedni sposób używana oraz przechowywana. Należy zwrócić uwagę na datę przydatności czy nie jest przeterminowana jak również czy nie leżała w pełnym słońcu przez dłuższy czas, w zbyt wysokiej temperaturze. Powinna mieć  to istotne jest również odpowiednio dopasowany rozmiar. Nie może być zbyt ciasna ale też zbyt luźna aby się nie zsunęła. Ponadto metoda ta nie jest polecana dla osób które są uczulone na lateks. Wskaźnika pearla dla kalendarzyka małżeńskiego wynosi on od 15 do 45 więc jak widać różnie bywa z tą metodą.

Innego rodzaju metodą jest doustna antykoncepcja hormonalna której wskaźnik pearla wynosi od 0,2 do 0,5. Stosując są uwagę trzeba mieć na uwadze że na jej skuteczność mogą mieć wpływ różne rzeczy takie jak stosowanie antydepresantów, przyjmowanie antybiotyków witaminy C, przyjmowanie tabletek ziołowych oraz picie herbatek ziołowych. Ważne jest również przed stosowaniem tabletek wykonanie badania w kierunku krzepliwości krwi ponieważ ich stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepu.  Jeśli ktoś nie jest zdecydowany na żadną metoda antykoncepcji a chciałbym zacząć którąś stosować powinien udać się do lekarza ginekologa. Może wybrać się na wizytę NFZ bądź skorzystać z wizyty prywatnej. Ginekolog w Bielsku prywatnie przyjmuje w wielu różnych gabinetach.  Podobnie jest w innych miastach trzeba jednak pamiętać o tym że za wizytę prywatną płaci się. Koszt jest to średnio 100 zł ale może być również wyższy w zależności od miasta.  Stosując antykoncepcję należy regularnie się badać, zgłaszać się na badania kontrolne do swojego lekarza. Ponadto należy mieć na uwadze że każda antykoncepcja może być nieskuteczna kiedy się ją niewłaściwie stosuje dlatego też warto jest za wszystko dokładnie zapytać lekarza. Ginekologa z pewnością zapytała o regularność cykli miesiączkowych, o stopień krwawienia podczas okresu o zaburzenia hormonalne. Poznając dokładnie pacjentkę oraz jej stan zdrowia będzie w stanie odpowiednio dobrać metodę antykoncepcyjną.