Człowiek posiada różne narządy zmysłów. Jednym z nich jest słuch. Jest to niewątpliwie, obok wzroku, najważniejszy zmysł.To on pozwala normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Dobry słuch jest podstawą przy komunikacji z innymi ludźmi. Jeśli pojawiają się jakieś problemy typu niedosłuch, szumy uszne, dzwonienie w uszach, wówczas należałoby skontrolować słuch, po to by określić jaką przyczynę mają pojawiające się zaburzenia i jak je leczyć
Koniecznie wówczas trzeba wybrać się do lekarza po skierowanie na badanie słuchu. Takie skierowanie może wystawić lekarz laryngolog. Niestety coraz częściej i w coraz młodszym wieku pojawiają się problemu z niedosłuchem. Wiele przyczyn ma na to wpływ. Pogorszenie słuchu po 50 roku życia to rzecz która uznawana jest za normalną, jeśli to pogorszenie nie wpływa drastycznie na pogorszenie jakości życia pacjenta. Nie każda osoba po pięćdziesiątce będzie miała gorszy słuch. Niektórzy do późnej starości nie mają problemu ze słuchem. Do pogorszenia słuchu przyczynia się z pewnością codzienne, długotrwałe przebywanie w hałasie, praca w hałasie bez odpowiedniego zabezpieczenia uszu.
Wśród ludzi młodych z kolei, do utraty słuchu z pewnością przyczynia się zbyt głośne słuchanie muzyki, szczególnie w słuchawkach tak zwanych dokanałowych, czyli takich w których dźwięk skierowany jest bezpośrednio do wnętrza ucha. Częste, zbyt głośne słuchanie muzyki może doprowadzić do zaburzeń słuchu, do niedosłuchu bądź w najgorszym wypadku do głuchoty.
Jakie czynniki świadczą o tym, że dzieje się coś niedobrego ze słuchem?
– kiedy z większą częstotliwością kierujemy prośby do innych osób o powtórzenie zdań bądź wypowiedzianych słów i nie ma to związku raczej z panującym wokół hałasem, a prośby o powtórzenie pojawiają się również w normalnych warunkach.
– pojawiają się trudności ze zrozumieniem tego co mówią inni. Czasami pojawia się wstyd i skrępowanie sytuacją. Czasem prośba o powtórzenie jest niestety powodem wstydu i zażenowania wówczas osoba niedosłysząca zaczyna unikać kontaktów z innymi ludźmi, woli samotność, rezygnuje z życia społecznego
– coraz głośniejsze słuchanie telewizora oraz radia
– kiedy wkładamy coraz więcej wysiłku w to, aby zrozumieć czyjąś mowę.
Te wszystkie symptomy świadczą o pogarszającym się słuchu. Wtedy właśnie przychodzi czas na badanie słuchu.
Można wykonać różne badania słuchu. Są to między innymi badania
subiektywne czyli takie, które potrzebują współpracy osoby badanej która powinna informować i reagować na docierające do niej bodźce
obiektywne – polegające na badaniu fizykalnym. W tych badaniach interakcja pacjenta nie jest konieczna.
Wyróżnić można również badanie słuchu progowe kiedy to określany jest najcichszy dźwięk jaki słyszy pacjent, oraz badanie nadprogowe , wówczas oceniana jest percepcja powyżej progu słyszenia.
Wiek powyżej pięćdziestątego roku życia, przebywanie w hałasie, ponadto częste zmiany wysokości oraz przyjmowanie leków ototoksycznych może być wskazaniem do badania słuchu. Profilaktycznie takie badanie można wykonać raz na rok bądź dwa lata. Jednak jeśli w międzyczasie zaobserwuje się pogorszenie słuchu wówczas nie trzeba zwlekać z kolejnym badaniem.