Ginekolog- lekarz który pomaga kobietom

lekarz ginekolog

Ginekolog jest specjalistą specjalnie dla kobiet. Przyjmuje on kobiety dorosłe, w podeszłym wieku ale również i nastolatki jeśli istniej takie wskazanie. Wizyta u niego powinna odbyć się wtedy, kiedy dzieje się coś niepokojącego, ale również profilaktycznie w celu wykluczenia pewnych chorób. Zwłaszcza u nastolatek i młodych kobiet wizyta u ginekologa może być stresującym przeżyciem, szczególnie jeśli odbywa się po raz pierwszy. Dlatego też na pierwszą wizytę warto udać się z mamą bądź inną bliską osobą, która doda otuchy, wtedy młoda pacjentka będzie czuła pewniej i bezpieczniej. Dorosła kobieta powinna chodzić do ginekologa przynajmniej raz w roku, a już ideałem byłoby chodzenie raz na pół roku. Jeśli jednak pojawiają się jakieś niepokojące objawy, wówczas taką wizytę trzeba odbyć wcześniej. Jeśli nie jest to konieczne to lepiej nie iść na wizytę podczas okresu. Najlepszym terminem na odbycie wizyty ginekologicznej jest czas zaraz po miesiączce, najlepiej do 10 dni od zakończenia okresu. Wówczas podczas badania ginekologicznego kobieta odczuwa najmniejszy dyskomfort. W tym również czasie łatwiej jest zbadać piersi pacjentki(ponieważ jak wszystkie wiemy przed miesiączką są bardziej nabrzmiałe i bolesne, natomiast te dolegliwości mijają po miesiączce). Zdarza się że podczas wizyty konieczne jest pobranie wymazu z pochwy, aby wykonać cytologię. Cytologia jest niezwykle ważnym badaniem które pokaże czy nie dzieje się nic niepokojącego w organizmie, czy nie ma żadnego stanu zapalnego.

Kiedy młode kobiety i nastolatki powinny udać się do ginekologa?

Wizyta u ginekologa powinna odbyć się wówczas kiedy kobieta zamierza rozpocząć współżycie seksualne, ale również w sytuacjach kiedy ma problemy z nieregularnymi miesiączkami. Również kiedy zaczynają pojawiać się niepokojące objawy typu świąd, pieczenie czy upławy. Wówczas może to świadczyć o stanie zapalnym, o infekcji i wtedy konieczna jest pomoc lekarza ginekologa. W każdym większym mieście jest z pewnością gabinet ginekologa. Zarówno jeśli jest to ginekolog Bielsko czy ginekolog w Lublinie, w Warszawie, to będąc ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia taką wizytę można odbyć bezpłatnie w przychodni specjalistycznej ginekologicznej. Jeśli jednak konieczna jest szybsza interwencji lekarza wówczas można udać się na prywatną wizytę za którą jednak trzeba zapłacić. Zdarza się że ginekolog, jeśli widzi taką potrzebę, może wykonać USG brzuszne bądź dopochwowe, wszystko zależy od tego z jakim problemem przyszła do niego pacjentka.

Warto więc zapamiętać kluczowe kwestie a mianowicie:

  • profilaktyczne wizyty powinny odbywać się co najmniej raz w roku
  • co najmniej raz na 2 lata powinno się wykonać badanie cytologiczne
  • jeśli występują niepokojące objawy typu zatrzymanie miesiączki, upławy, ból, swędzenie, pieczenie, bądź inne niepokojące dolegliwości wówczas konieczne jest przyspieszenie takiej wizyty.
  • ginekolog jak każdy inny lekarz ma obowiązek zachować tajemnicę lekarską.
  • do lekarza ginekologa nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego.