Nefrologia nie jest zbyt popularną specjalizacją. Na szczęście nie musimy mieć często odwiedzać tego specjalisty. Nie z tego powodu, że jest to wizyta nieprzyjemna, ale na szczęście choroby jakie leczy lekarz nefrolog nie są na tak bardzo częstymi przypadkami. Z jego pomocy nie korzystamy tak często jak z usług innych specjalistów takich jak dermatolog, kardiolog czy ortopeda. Nefrologia jest specyficzną specjalizacją która zajmuje się chorobami nerek oraz układu moczowego, dlatego też do tego lekarza udaje się najczęściej osoba która ma problem z tymi narządami.
Aby dostać się do lekarza nefrologa potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu z pacjentem może stwierdzić, że jest mu niezbędna wizyta u nefrologa. Może to stwierdzić na podstawie podstawowych badań analizujących mocz oraz krew.
Lekarz nefrolog często współpracuje z urologiem ponieważ również jest to specjalizacja która zajmuje się leczeniem układu moczowo-płciowego.
Wśród dolegliwości które leczy nefrologia wymienić możemy w szczególności:
- niewydolność nerek jest to choroba groźna dla życia polegająca na upośledzeniu filtracyjnej funkcji nerek
- kamica nerkowa kamica jest bolesną chorobą która polega na tym że gromadzą się złogi w układzie moczowym może pojawiać się tutaj kolka nerkowa oraz bardzo silny ból w lędźwiach może występować również krwiomocz
- choroba Fabry’ego będąca wadą genetyczną wskutek którejś której może dojść do zaburzeń pracy nerek serca ale również mózgu
- kłębuszkowe zapalenie nerek popularne schorzenie polegające na pojawienie się stanu zapalnego w kłębuszkach
- nefropatia cukrzycowa powikłanie cukrzycy który może doprowadzić do niewydolności nerek
- zapalenie układu moczowego choroba dosyć popularna która od czasu do czasu może dotknąć każdego z nas
Skierowanie do nefrologa wówczas jest potrzebny w sytuacjach kiedy objawy są wyjątkowo silne oraz niepokojące.
Czym różni się specjalność urologii od nefrologii?
Obie te dziedziny zajmują się podobnymi problemami zdrowia człowieka. Główna różnica polega jednak na tym, że urolog posługuje się głównie metodami chirurgicznymi,bardziej inwazyjnymi, natomiast nefrolog używa głównie metod nieinwazyjnych czyli częściej wdraża leczenie farmakologiczne oraz internistyczne. Do urologa oraz nefrologa mogą zgłaszać się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zdarza się że muszą trafić również dzieci.
Nefrolog dziecięcy w Warszawie przyjmuje w poradniach specjalistycznych posiadających w swojej ofercie konsultacje u lekarza nefrologa. Pacjenci zgłaszają się często do nefrologa z takimi objawami jak krwiomocz, pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu, częstomocz, mocz o niepokojącej barwie, dolegliwości w okolicy lędźwiowej w momencie oddawania moczu, ból pojawiający się poniżej żeber przy poruszaniu się, opuchlizna ciała, rąk, nóg, wokół oczu. Te wymienione objawy mogą świadczyć o tym że nerki mogą nie pracować w sposób prawidłowy. Warto więc zrobić badanie krwi oraz moczu, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości które mogą sugerować, że z nerkami dzieje się coś niepokojącego. Wówczas niezbędna może się okazać wizyta u nefrologa.