Proktolog jest to specjalista, którym nie interesujemy się na codzień. Dopiero kiedy pojawiają się pewne dolegliwości zaczynamy szukać pomocy u proktologa. Czym się zajmuje, jakie choroby leczy? Czy do proktologa potrzebne jest skierowanie?
Lekarz proktolog to bardzo ważny specjalista. Zajmuje się on bowiem niekiedy wstydliwymi dla pacjentów tematami jakimi są choroby końcowego odcinka przewodu pokarmowego czyli jelita grubego oraz odbytnicy. Niestety pacjenci z wizytą często czekają do ostatniej chwili, często zgłaszają się do gabinetu już w momencie kiedt choroba jest bardzo zaawansowana. Powstrzymuje ich wstyd, skrępowanie. Bez potrzeby lekarz ten bowiem takie choroby leczy na co dzień i dla niego takie choroby są codziennością.
U pacjentów początkowo pojawia się dyskomfort, swędzenie, później dochodzi ból przy wypróżnianiu, ból przy siadaniu a w końcu objawy są na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Tak właśnie często objawiają się hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Pacjenci zwlekają z wizytą u specjalisty. Tym sobie szkodzą, bo choroba wcześnie rozpoznana jest dużo łatwiejsza do wyleczenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zaniepokoić mogą następujące objawy:
- biegunki długotrwałe
- zaparcia, ślub oraz wycieki ropne
- uczucie niepełnego wypróżnienia
- bolesne parcie.
- nadmierne gazy
- swędzenie w okolicy odbytu
- ból w okolicach jamy brzusznej
Tak właśnie najczęściej objawiają się żylaki odbytu. Wówczas trzeba odwiedzić proktologa w Krakowie jeśli mieszka się w okolicach. Natomiast jeśli ktoś mieszka na wsi, z dala od miasta powinien udać się najpierw do lekarza rodzinnego który z pewnością pokieruje do najbliższego specjalisty jakim jest proktolog.
Niepokój często wynika z niewiedzy w jaki sposób przebiega wizyta u tego specjalisty. Jak wygląda badanie i czy jest bolesne. Otóż warto wspomnieć, że wizyta polega przede wszystkim na wywiadzie lekarskim. Podczas niego lekarz zapoznaje się z pacjentem słucha jego objawów, sprawdza czy dane objawy pasują do określonych chorób i nieprawidłowości. Często uświadamia pacjenta z czego mogą wynikać jego dolegliwości. Bardzo ważna jest profilaktyka. Uświadamianie, że często hemoroidy wynikają z nieprawidłowego trybu życia, jedzenia niezdrowej żywności, życia „na kanapie” z małą ilością ruchu. Do powstania hemoroidów przyczynia się również stres. Podczas wizyty często niezbędne jest badanie „per rectum”, czyli palcem przez odbyt. Takie badanie nie jest bolesne. Trwa zaledwie kilka minut a jest niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy. pacjent odczuwać może lekki dyskomfort podczas badania. Ponadto takie badanie wykonywane u kobiet pozwala zdiagnozować chorobę górnego odcinka pochwy, tylnej powierzchni macicy, jajników czy również szyjki macicy.
Z kolei u mężczyzn za pomocą tego badania ocenia się nasieniowody, gruczoł krokowy, dno pęcherza moczowego, pęcherzyki nasienne.
Zadaniem proktologa jest leczenie takich chorób jak hemoroidy, rak jelita grubego, szczelina odbytu, rak odbytu, przetoka odbytu.
W porę wykonana wizyta u proktologa daje szanse na szybką diagnozę a w konsekwencji na wyleczenie i pozbycie się dolegliwości bólowych.