Niemal każdy słyszał kiedyś w swoim życiu o botoksie. Botoks kojarzony jest głównie z zabiegami wykonywanymi na twarz, mającymi na celu wygładzenie zmarszczek. Otóż botoks może mieć również wiele innych zastosowań. Używany może być również do włosów.
Co to jest botoks?
Botoks to potoczna nazwa jadu kiełbasianego czyli toksyny botulinowej. W skrócie jest to BTX. Botoks należy do neurotoksyn. Wytwarzany jest on przez bakterie beztlenowe Clostridium botulinum. Podawany w dużych dawkach jest trucizną ponieważ zaburza syntezę acetylocholiny. W małych dawkach natomiast jest pomocny w medycynie. Wykorzystuje się go do leczenia różnego rodzaju schorzeń na przykład migreny, przeciw nadmiernemu poceniu. Używany jest również w medycynie estetycznej do wygładzania istniejących zmarszczek.
Wyróżnić można różne rodzaje botoksu, oznaczane kolejnymi literami alfabetu. Gdzie np. typ H jest najbardziej trujący, a typ A,B E mają największe znaczenie dla człowieka. Z kolei typ C oraz D ma znaczenie w weterynarii.
Toksyna ta powstaje głównie w ziemi, w osadach na dnie mórz, ale wytwarza się również w źle przechowywanych konserwach mięsnych. Zjedzenie takiej zepsutej konserwy grozić może zatruciem, a duża dawka toksyny może być również śmiertelna.
Botoks wykorzystywany w medycynie są to ściśle określone, kontrolowane dawki, nie szkodliwe dla człowieka. Nie od dziś bowiem wiadomo, że to dawka czyni truciznę.
Toksyna botulinowa podawana w określonych dawkach ma zastosowanie terapeutyczne. Używa się jej w stanach chorobowych
które cechują się nieprawidłowym napięciem mięśniowym,przykładowo w:
-migrenie
-kurczu powiek
-zezie
-stopie końsko-szpotawej
-połowiczym kurczu twarzy
-kręczu karku
-schorzeniach które związane są z tikami nerwowymi
-achalazji przełyku
-nadmiernej potliwości
-nadmiernej spastyczności
Ponadto w medycynie estetycznej botoks używany jest jako środek przeciwzmarszczkowy w celu niwelowania zmarszczek mimicznych. Usuwanie zmarszczek w Rzeszowie odbywa się w klinikach medycyny estetycznej
Botoks działa na skórę w ten sposób, że poprzez połączenie z płytką nerwowo-mięśniową poraża mięśnie, blokując skurcz.
Używanie botoksu podobnie jak innych substancji w medycynie estetycznej niesie ryzyko działań niepożądanych. Najczęściej mają one charakter przejściowy (utrzymują się do kilku dni). Mogą to być siniaki, krwiaki, podniesienie brwi lub jej opuszczenie, obrzęk, uczucie mrowienia, ból głowy. Warto zaznaczyć, że używanie toksyny botulinowej nie powoduje powstawania blizn ani uszkodzeń skóry.
Zabiegi z wykorzystaniem botoksu powinny być wykonywane w sprawdzonych gabinetach medycyny estetycznej na przykład w Rzeszowie. Wykonywane powinny być ponadto przez odpowiednio do tego przeszkolone osoby, posiadające odpowiednie wykształcenie oraz wiedzę w temacie botoksu. Lepiej nie ryzykować i nie udawać się w niesprawdzone miejsce, gdyż wstrzyknięcie niewłaściwych z reguły zbyt dużych ilości botoksu mogą nieść ze sobą przykre konsekwencje zdrowotne.